Pěšky nebo na kole...

Krajina Vysočiny je stvořena pro výlety, a to ať už na kole nebo pěšky. V Růžené se kříží cyklostezky... stačí vybrat světovou stranu a vyrazit. Pár výletových cílů vám zde nabízíme...

Procházkou na hrad Roštejn: Můžete vyrazit přímo po silnici (2 km), kde vás tu a tam zažene na stranu projíždějící auto. Nebo využijte příjemnou cestu loukou a lesem. Chalupu opustíte směrem k hospodě, přímo u ní zatočíte doprava a polní cesta vás zavede až k louce, přes kterou půjdete cca 500 metrů než narazíte na modrou turistickou značku a ta už vás zavede přímo k hradu.


Roštýnská obora: Kousek od hradu Roštejn vede naučná stezka - 11 zastavení v délce 2 kilometrů s informacemi o myslivosti, lovu zvěře, sokolnictví či kynologii. Je možné vstoupit přímo do obory a při troše štěstí pozorovat zvěř.


Míchova skála: Nádherný skalní útvar kousek pod Javořicí. Ideální kombinace kolového a chodícího výletu. Osm kilometrů v sedle vystřídá lezení po skalách a výhledy do okolí.


Špičák: Možností, jak se dostat na vrchol Špičáku je několik. Výchozím bodem je město Třešť a odtud již záleží na vás, která cesta vás více zláká. Okolí vrcholu je národní přírodní rezervací, cesta vede přes popadané stromy a na jaře je vrchol posetý medvědím česnekem. Pokud chcete projít celou naučnou stezku, čeká vás 10 kilometrů, které končí v nedalekých Jezdovicích.


Javořice: Nejvyšší vrchol Kraje Vysočina je povinností zdolat. A až přímo na vrchol vede cyklostezka! Přestávka na osvěžení se nabízí u Velkého pařezitého rybníka, kde můžete nabrat síly před závěrečným stoupáním. Vyhlášený je silvestrovský výšlap, kdy na Javořici proudí lidé ze všech světových stran.


Lom Čenkov: K létu patří voda a osvěžit se můžete v 1,5 kilometru vzdáleném lomu Čenkov. Příjemná procházka kdykoli během dne, když zatoužíte po čisté vodě a ochlazení během horkých letních dnů.